Alchemik (1988)

Na zamek księcia Fryderyka przybywa wielu podróżnych z różnych stron, by zaskarbić sobie jego względy prezentacją niezwykłych umiejętności bądź wiedzy dostępnej tylko dla wybranych. Jest wśród nich alchemik Sendivius, który pragnie przekonać księcia, iż posiadł tajemnicę uzyskiwania złota z innych metali. Spotyka się z niedowierzaniem ze strony możnowładcy i jego dworu. Zostaje ostrzeżony, że jeśli nie powiedzie mu się próba transmutacji, to spotka go los nieszczęśników torturowanych i zgładzanych w zamkowych lochach. Nadworny alchemik księcia von Lotz, prowadzi Sendiviusa do celi więziennej, gdzie przebywa bliski śmierci mistrz wiedzy tajemnej ze Stralsundu, Tomasz Seton. Potrafił on dokonać przemiany, znał też tajemnicę kamienia filozoficznego, ale nie chciał jej zdradzić księciu, czym naraził się na jego gniew. Sendiviusowi nie udaje się nawiązać z nim kontaktu.
W celi obok widzi ciężarną kobietę, wykrzykującą w bólach, że nie chce urodzić potwora. Sendivius, nie zrażony groźbami, przystępuje do próby transmutacji w obecności księcia i jego podwładnych. Kiedy z tygla zaczyna się wydobywać żrący dym, radzi wszystkim opuścić pomieszczenie ze względu na szkodliwość oparów. Książę godzi się na to, zostawiając przed zamkniętymi drzwiami komnaty straż. Wkrótce von Lotz przynosi stamtąd prawdziwe złoto. Sendivius w zamian za dokonanie przemiany prosi Fryderyka o uwolnienie starego i chorego Setona, któremu chce również ofiarować własny powóz i służącego. Książę spełnia jego życzenie, mianując go równocześnie nadwornym alchemikiem na miejsce von Lotza. Tamten bowiem, przerażony przebiegiem porodu hrabianki Amelii (kobiety z celi więziennej), zamordował jej nowo narodzone dziecko, poczęte ze związku z ukrywanym w lochach przybyszem z za­światów. Książę zaś wiele sobie obiecywał po przyjściu na świat niezwykłego niemowlęcia. Odtrącony von Lotz poszukuje dowodów na to, że nowy alchemik jest oszustem...
Inne tytuły: «Алхимик»
Produkcja: 1988-1989
Premiera: 7 październik 1989

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Sendivius

książę Fryderyk

Teresa Seton

von Rumpf

von Lotz

książę Kiejstut

Vasari

Zwinger

mistrz Melchior

spowiednik

Maria

Seton

ojciec Salezy

ojciec Hieronim

ojciec Mervill

Korwin

Honauer

Conaro

Blanche

Lodovico

Charles von Caudenberg

Karl Detiltz

proboszcz Kalsken

Amelia Reiche

Urszula Wilden

Joanna Berg

krasomówca

hipnotyzer Magnus

Łukasz

służący Sendiviusa

Johann

Guido

trubadur

Hortensja

akuszerka

dziecko Sendiviusa

brat Albert

brat Bertold

rozbójnik

lekarz u Marii

Rozalia

-

i inni.


Notatki:
Z materiałów nakręconych dla potrzeb filmu zmontowany został 4-odcinkowy mini-serial telewizyjny, który jest poszerzoną wersją filmu.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170719

(POL) polski,
2 komentarze:

  1. DZIEKI CI WIELKI SZOGUNIE :-D

    OdpowiedzUsuń
  2. Więcej fotografii nie dało się umieścić?

    OdpowiedzUsuń