Krótki film o zabijaniu (1987)

Warszawa, 16 marca 1987 r. Taksówkarz Marian czyści swego poloneza, zagaduje młodziutką Beatkę, podczas kiedy ciężarna kobieta daremnie czeka na taksówkę . . .
Piotr zdaje końcowy egzamin adwokacki. Zaprasza swą dziewczynę do cukierni w Hotelu Europejskim. Wstępuje tu również dwudziestoletni Jacek, który przedtem nie zareagował na brutalną napaść, sam dla zabawy spowodował wypadek samochodowy, w zakładzie fotograficznym zamówił odbitkę zdjęcia swej młodszej siostry . . .
Po wyjściu z cukierni wsiada do taksówki Mariana. Na peryferiach miasta Jacek dusi taksówkarza linką żeglarską, po czym, gdy ten zdradza jeszcze oznaki życia i błaga o litość, okrutnie masakruje. Je spokojnie kanapkę Mariana, a po powrocie do miasta zaprasza do samochodu Beatkę . . .
Mimo obrony Piotra, Jacek skazany zostaje na karę śmierci. W czasie przygotowań do egzekucji Piotr ma ostatnie widzenie z Jackiem. Ten prosi go, by matce przekazał zamówione zdjęcie siostry.
Być może, gdyby nie jej tragiczna śmierć, nie opuściłby wsi i jego życie potoczyłoby się inaczej. Wyprowadzony z celi woła z rozpaczą: "Proszę pana, ja nie chcę !" . . .
Gdzieś w lesie za miastem Piotr nie potrafi powstrzymać szlochu.

"Krótki film o zabijaniu" zdumiewa surowością, by nie rzec - ascetycznością formy. Na plan pierwszy wybijają się w nim tylko trzy elementy: zamordowanie taksówkarza, wykonanie wyroku śmierci i obraz rzeczywistości, w której to wszystko się odbywa. Nie ma analizowania osobowości zabójcy, rozwlekłych scen sądowych. Jest zbrodnia "w stanie czystym" - bezlitośnie odarta z fabularnej fikcji. Jest brudny, posępny i mroczny niczym z kafkowskiego koszmaru świat, po mistrzowsku wykreowany przez Sławomira Idziaka. Dlatego dzieło Kieślowskiego często porównuje się do krzyku. Krótkiego, ale rozpaczliwego, porażającego. Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Stał się wydarzeniem na festiwalu w Cannes, ugruntował międzynarodową sławę Krzysztofa Kieślowskiego, którego zaczęto porównywać z takimi artystycznymi "gigantami", jak Bergman. Jeden z francuskich krytyków tak zachęcał swych czytelników do obejrzenia "Krótkiego filmu o zabijaniu": "Niechże państwo odkryją tego wielkiego reżysera! Bez wątpienia najwybitniejszego polskiego reżysera lat osiemdziesiątych". [PAT]

Produkcja: 1987
Premiera: 11 marzec 1988

Reżyseria:


Muzyka:Obsada:
Jacek Łazar
adwokat Piotr Balicki
taksówkarz Waldemar Rekowski
przewodniczący komisji adwokackiej
kasjerka w kinie
kat
naczelnik więzienia
sędzia
robotnik z miarą
Dorota
Andrzej, mąż Doroty
kumpel pijanego na postoju taksówek
-
-
-
-
-
-
-
Beatka, pracownica sklepu spożywczego
-
staruszka karmiąca gołębie pod Kolumną Zygmunta
-
członek komisji adwokackiej
pracownik punktu totolotka
strażnik
-
prokurator
brat Jacka
-
-
-
-
-
rysownik na Rynku Starego Miasta
-
-
sąsiad taksówkarza
-
-
brat Jacka; nie występuje w napisach
i inni


Notatki:
Pojawienie się tego filmu na ekranach wywołało wstrząs. Nie tylko z powodu wyjątkowo drastycznych scen morderstwa i wykonania wyroku śmierci, ale także ze względu na czas, w jakim "Krótki film o zabijaniu" się ukazał. Rok 1988 był bowiem w Polsce okresem szczególnie nasilonych dyskusji na temat sensowności "najwyższego wymiaru kary". Krytyka i publiczność potraktowały film Kieślowskiego jako ważny głos w tym sporze. Głos opowiadający się - jak sądziła i sądzi większość recenzentów - przeciwko "zbrodni w majestacie prawa".


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)

ENGLISH

"A Short Film About Killing"


Polish with English subtitles.


Another great film directed by Krzysztof Kieślowski with cinematography by Sławomir Idziak and music by Zbigniew Preisner. The film was expanded from "Decalogue V" of the Polish television series "The Decalogue". Set in Warsaw, Poland, the film compares the senseless, violent murder of an individual to the cold, calculated execution by the state...

Directed by: Krzysztof Kieslowski
Starring: see complete cast listing in Polish section "Obsada" (above)

IMDb (English)
Wikipedia (English)PL.02.161017
EN.03.161017

(POL) polski, (ENG) English subtitles,


(POL) Wywiad ze Sławomirem Idziakiem na Warszawskim Festiwalu Filmowym na temat genezy filmu:
(ENG) Interview with Slawomir Idziak about this film (Polish only, no subtitles):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz