Złota Mahmudia (1986)

Agnieszka, Jasio i Piotrek wraz z rodzicami spędzają wakacje w Bułgarii, korzystając z gościny pana Sławczo. Pewnego wieczora, przy ognisku, pan Sławczo opowiada historię o zatopionym statku, na którym znajdował się posag Rady, pięknej córki beja tureckiego, porwanej przez ubogiego rybaka. Nikt nie ocalał z tej katastrofy, a od tamtej pory ludzie wciąż szukają skarbu spoczywającego na dnie morza.
Rankiem Staś, jedenastoletni syn pana Sławczo, zabiera Piotrka do portu.
Staś podsłuchał, że Angeł, właściciel statku "Sijka", wypływa na poszukiwanie skarbu. Chłopcy ukrywają się na pokładzie statku. Tymczasem w domu pana Sławczo wszyscy są zaniepokojeni zniknięciem chłopców.
"Sijka" wpływa do zatoki u ujścia Ropotamo w miejscu, gdzie według legendy rozbił się statek z posagiem Rady. Staś zostawia Piotrka na statku, a sam płynie na wyspę, gdzie rybacy wyładowują sprzęt. Angeł i Zachary zabierają przestraszonego Piotrka do łodzi i przewożą na brzeg. Tu czeka już trzeci rybak, Georgi. Piotrek spotyka się ze Stasiem, obaj są już zmęczeni i głodni. Wpadają w ręce Angeła i zostają skrępowani. Angeł odpływa "Sijką" do portu, a Georgi uwalnia chłopców, którzy w zamian zobowiązują się pomóc mu w wydobyciu skrzyni, spoczywającej na dnie morza. Georgi i Staś nurkują, przewiązują skrzynię linami i przy pomocy kołowrotu wyciągają ją na brzeg.
Tymczasem "Sijka" wpływa do portu. Pytani o dwóch zaginionych chłopców Angeł i Zachary odpowiadają, że nic o nich nie wiedzą. Mitko, członek załogi "Sijki", dowiaduje się jednak od Zacharego, że chłopcy zostali nad Ropotamo. Informuje o tym rodziców Piotrka. Ojciec natychmiast rozpoczyna poszukiwania.
Georgi wygania chłopców, a sam upija się winem. Staś i Piotrek, po nocy spędzonej w zagrodzie, wróciwszy rano na plażę, znajdują pustą skrzynię. W szczelinie tkwi złota moneta.
Poszukiwania trwają. Ojciec z Jasiem i Nikolem pożyczają łódkę i płyną rzeką. Mitko i Agnieszka wędrują lądem. W trzcinach Angeł odnajduje Georga i worek z monetami. Georgi próbuje załagodzić sytuację i proponuje podział skarbu. Tymczasem chłopcy spotykają Zacharego. Dochodzi do bójki między nim a Georgiom i Angełem. Zachary zostaje ranny, Georgi w czasie ucieczki przed ojcem Piotrka wpada wraz z workiem do wody. Skarb znika w gęstym mule.
Wieczorem przy ognisku Staś daje Piotrkowi złotą monetę (mahmudię) na pamiątkę.

Na podstawie powieści Lesława Bartelskiego pod tym samym tytułem.
Produkcja: 1986
Premiera: 2 marzec 1987

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
rybak Georgi

Angeł, kapitan "Sijki"

Staś

Piotrek

Sławek, ojciec Piotrka

Dosso Dossev
Sławczo, ojciec Stasia

Zachary, członek załogi "Sijki"

Violetta Dicova
-

Piotr Iwanow
-

-

-

-

-

rybak Mitko

i inni.

Dubbing:
Sławczo, ojciec Stasia; rola Dosso Dosseva; nie występuje w czołówce

matka Zacharego; nie występuje w czołówceNotatki:
Film produkcji polsko-bułgarskiej zrealizowany w Bułgarii.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170109

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz