Rajska jabłoń (1985)

Początek lat 1920-ch. Kwiryna i Roman są już małżeństwem i razem prowadzą sklep przy ulicy Mylnej. Częstą klientką w sklepie jest młoda blondynka. Roman wie, że dziewczyna znajduje się w trudnych warunkach i stara się jej dopomóc, co powoduje gwałtowny wybuch zazdrości ze strony Kwiryny.
Pani Raczyńskiej udało się wydać Ameikę za bogatego aptekarza z Leszna. Kwiryna odwiedza koleżankę, ale niewiele mają sobie do powiedzenia. Kwiryna kupuje kamienicę. Pomimo wielkiej miłości do męża, zapisuje dom wyłącznie na siebie, gdyż boi się jego rozrzutności.
Aptekarz wybiera się z żoną i teściową na pogrzeb prezydenta Narutowicza. W czasie uroczystości pogrzebowych Amelka nagle mdleje. Zmartwiona pani Raczyńska podejrzewa u córki anemię. Bronka pracuje jako sekretarka w Towarzystwie Dobroczynności. Jej zwierzchniczką jest Magdalena Piędzicka - żona Ignasia. Panie działające w Towarzystwie skarżą się, że ładna sekretarka "bałamuci" im mężów. Magdalena zaprasza Bronkę do domu i prosi, aby zmieniła swoje zachowanie. W odpowiedzi na zarzuty dziewczyna składa wymówienie. Gdy opuszcza dom Piędzickich, zauważa ją Ignaś. Amelka z nudów zaczyna szyć sukienki dla sierot i odnosi je na plebanię. Tam poznaje Andrzeja, bratanka proboszcza i zaczyna z nim flirtować. Kolporter gazet Gończyk donosi o tym służącej księdza. Zaniepokojony proboszcz postanawia natychmiast wysłać Andrzeja z Warszawy. Amelka ciężko przeżywa rozstanie z młodym człowiekiem. Nie zauważa nawet, że mąż przyjął do pracy nowego, przystojnego prowizora.
W biurze adresowym Ignacy odnajduje miejsce zamieszkania Bronki. Odżywają dawne uczucia. Dziewczyna ulega mu bez oporów.
Pogłębia się konflikt między Kwiryna a Romanem, który uważa, że żona przywiązuje zbyt wielką wagę do pieniędzy. Pragnie bardziej korzystać z życia. Zaprasza Kwirynę do nocnego lokalu, gdzie spotykają aptekarza i Amelkę. Wśród fordanserek Roman nagle spostrzega blondynkę z Mylnej, obiekt zazdrości Kwiryny. Jest oburzony, sądzi, że gdyby w swoim czasie pomogli jej finansowo, nie musiałaby wykonywać upokarzającego zawodu. Rozgoryczona Kwiryna opuszcza lokal...
[Joanna Piątek / Filmowy Serwis Prasowy 1986/1]

Na podstawie powieści Poli Gojawiczyńskiej pod tym samym tytułem.


A↗
B↴Inne tytuły: "Apple Tree of Paradise"
Produkcja: 1985
Premiera: 14 kwiecień 1986

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Bronka Mossakowska

Kwiryna

Amelka Raczyńska

Roman, mąż Kwiryny

Ignacy Piędzicki, kochanek Bronki

aptekarz Filip, mąż Amelki

Raczyńska, matka Amelki

Jan Cichocki, prowizor w aptece męża Amelki, jej kochanek

ciotka Kwiryny

Magdalena Piędzicka, żona Ignacego

klientka sklepu Kwiryny, fordanserka

Katarzyna, służąca Amelki

Kleofas Gończyk

gość u Amelki

 -

 -

Aniela Tisowa, gospodyni Cichockiego

 -

 -

 -

 -

żona wynajmującego mieszkanie od Kwiryny

 -

 -

 -

pracownica apteki

obrońca Amelki

lekarz Romana

 -

mieszkaniec zawalonej kamienicy Kwiryny

uczestnik odczytu Piędzickiej

sędzia na procesie Amelki

prokurator oskarżający Amelkę

ksiądz, opiekun Andrzeja

 -

 -

 -

 -

mężczyzna wynajmujący mieszkanie od Kwiryny; nie występuje w czołówce

Andrzej; nie występuje w czołówce

inżynier; nie występuje w czołówce

uczestnik odczytu Piędzickiej; nie występuje w czołówce

mężczyzna pod Mostem Poniatowskiego podczas zamachu majowego; nie występuje w czołówce

i inni


Notatki:
Powieści „Dziewczęta z Nowolipek” i „Rajska jabłoń” po raz pierwszy ukazały się drukiem w latach 1930-ch. Autorka, wykorzystując własne doświadczenia i wspomnienia, opisała dzieciństwo i młodość kilku przyjaciółek, mieszkanek warszawskiej dzielnicy Nowolipki. Po raz pierwszy powieść „Dziewczęta z Nowolipek” przeniesiona została na ekran w 1937 roku przez Józefa Lejtesa, który miał planować także realizację „Rajskiej jabłoni”, jednak z nieznanych przyczyn do tego nie doszło.
Po raz pierwszy powieść przeniesiono na w 1970 roku, jako cztero-częściowy mini-serial teatru telewizji w reżyserii Stanisła Wohla, który obejmował także „Dziewczęta z Nowolipek”.

Film miał premierę równocześnie z filmem „Dziewczęta z Nowolipek” tej samej reżyserki i był sugerowany do obejrzenia w tym samym czasie. Większe kina oferowały także bilety po zniżkowej cenie na obejrzenie obydwu filmów na raz, a ich projekcja była tak zaplanowana, aby seanse „Dziewcząt z Nowolipek” rozpoczynały się w tej samej sali, ok. 15 minut po zakończeniu projekcji „Rajskiej jabłoni” (w tamtych latach - gdy kina-multiplexy z wieloma ekranami/salami jeszcze nie istniały w Polsce - była to rzadka praktyka, zwykle zarezerwowana jedynie dla długich filmów dwuczęściowych).


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.181114

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz