Dziewczęta z Nowolipek (1985)

Bohaterki filmu poznajemy w ostatnich latach przed wybuchem wojny. Franka, Kwiryna, Bronka i Amelka ukończyły szkołę powszechną. Poza Kwiryną wszystkie są w trudnej sytuacji finansowej, a jednak chciałyby się dalej uczyć. Niełatwo jest wyrwać się z biedy Nowolipek i dziewczęta zdają sobie z tego sprawę. Pierwsze miłosne przeżycia odmiennie kształtują ich charaktery, ale wszystkie cztery zostają ciężko przez życie doświadczone. Pierwsza miłość wrażliwej Bronki kończy się brutalnym gwałtem, później dziewczyna trafia na ulicę. Bronka daremnie oczekuje listów od Ignasia Pędzickiego, którego obdarzyła szczerym uczuciem, popada w apatię i wiąże się z całkowicie obojętnym jej Różyckim. Rodzice Kwiryny zostają zamordowani, to jednak dziewczyny nie załamuje, postanawia zacząć żyć na własny rachunek. Amelka zachodzi w ciążę z urzędnikiem Michałowskim, który skłania ją, by pozbyła się dziecka. Zabieg pozostawia trwałe ślady w jej psychice. [TVP]A↗
B↴Produkcja: 1985
Premiera: 14 kwiecień 1986

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Franka
Bronka Mossakowska
Kwiryna
Amelka Raczyńska
Roman, narzeczony Kwiryny
Ignacy Piędzicki, miłość Bronki
Raczyńska, matka Amelki
Różycki
aktor gwałcący Frankę
Michałowski, narzeczony Amelki
Mossakowska, matka Bronki
Mossakowski, ojciec Bronki
doktorowa
Mietek Mossakowski, brat Bronki
Prymasiakowa, stróżowa w kamienicy Raczyńskich
Maria Prymasiak, córka Prymasiakowej
Helena, kuzynka Mossakowskich
pani Emilia
profesor zatrudniający matkę Franki
-
-
Irena, koleżanka Franki ze stancji
profesorowa
sklepowa w sklepie mięsnym
gospodarz domu, w którym zamieszkała Bronka
-
śpiewak w pociągu
urzędnik przyprowadzający Bronkę do Różyckiego
policjant
mężczyzna rozmawiający z Bronką przy przemarszu wojsk
chłopak szatkujący kapustę w sklepie rodziców Kwiryny
chłopak szatkujący kapustę w sklepie rodziców Kwiryny
-
-
-
-
kolega dziewcząt
-
-
-
nie występuje w napisach
nie występuje w czołówce
i inni


Notatki:
Trzecia z kolei ekranizacja powieści Gojawiczyńskiej.
Powieści „Rajska jabłoń” i „Dziewczęta z Nowolipek” po raz pierwszy ukazały się drukiem w latach 1930-ch. Autorka, wykorzystując własne doświadczenia i wspomnienia, opisała dzieciństwo i młodość kilku przyjaciółek, mieszkanek warszawskiej dzielnicy Nowolipki. Po raz pierwszy powieść „Dziewczęta z Nowolipek” przeniesiona została na ekran w 1937 roku przez Józefa Lejtesa. Ekranizacja ta została wysoko oceniona. Pojawiły się nawet głosy, że pod względem artystycznym tamten film przewyższał prozę Gojawiczyńskiej.
Po raz drugi powieść zaadaptowano dla potrzeb telewizji w 1970 roku jako czteroczęściowy mini-serial teatru telewizji w reżyserii Stanisława Wohla (realizacja ta objęła także „Rajską jabłoń”).

Film miał premierę równocześnie z filmem „Rajska jabłoń” tej samej reżyserki i był sugerowany do obejrzenia w tym samym czasie. Większe kina oferowały także bilety po zniżkowej cenie na obydwa filmy, a ich projekcja była tak zaplanowana, aby seanse „Dziewcząt z Nowolipek” rozpoczynały się w tej samej sali ok. 15 minut po zakończeniu projekcji „Rajskiej jabłoni” (w tamtych latach - gdy kina-multiplexy z wieloma ekranami/salami jeszcze nie istniały w Polsce - była to rzadka praktyka, zwykle zarezerwowana jedynie dla długich filmów dwuczęściowych).

IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.181110

(POL) polski,

1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń