Żuraw i czapla (1985) Część I

Historia dwojga nastolatków o zupełnie odmiennych temperamentach, których połączyło niespodziewane uczucie. Marcin, mający za sobą narkomańską przeszłość, boi się powiedzieć o tym Kasi. Ta czuje, że chłopak coś ukrywa, lecz nie chce o nic pytać. Wzajemne niedomówienia sprawiają, że młodym coraz trudniej się porozumieć. Fałszywie interpretują fakty i w rezultacie ich związek zaczyna się rozpadać. Czy zdołają w porę uratować łączące ich uczucie? Czy Marcin przełamie własne zahamowania i nieufność wobec ukochanej dziewczyny?


Ekranizacja powieści Krytyny Siesickiej pod tytułem „Zapałka na zakręcie”.

Produkcja: 1985
Premiera TV: 19 czerwiec 1988

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Kasia

Marcin

matka Marcina

matka Kasi

Wojtek, przyjaciel Marcina

Bogdan

kolega Kasi i Marcina

-

-

-

narkomanka Mariola, była dziewczyna Marcina

kolega Kasi

kolega Kasi

dyrektor liceum Marcina

uczennica w klasie Marcina

profesor Krynicka, opiekunka wycieczki

koleżanka Kasi

nauczyciel w liceum Marcina

koleżanka Kasi

kolega Kasi

nauczyciel w liceum Marcina

piosenkarz

nauczyciel w liceum Marcina

nauczyciel chemii w liceum Marcina

-

Magda, siostra Kasi

koleżanka Kasi

-

uczennica w klasie Marcina; nie występuje w czołówce

uczeń w klasie Marcina; nie występuje w czołówce

i inni


Notatki:
Ktoś-gdzieś-kiedyś mylnie opisał ten dwuczęściowy film telewizyjny jako „serial”, a większość witryn w sieci po prostu automatycznie kopiuje i wkleja informacje od innych - bez ich sprawdzania. Prawdopodobnie stąd ten sam błąd został powtórzony na prawie wszystkich polskojęzycznych witrynach (m.in. Wikipedia, Filmweb, FilmPolski i wiele innych).
Tylko dwie części to zaprzeczenie definicji serialu, czyli „wieloodcinkowego filmu seryjnego”. Same czołówki obydwu filmów podają zresztą konkretną informację „Część I” i „Część II”, co teoretycznie już wyjaśnia sprawę, gdyż filmy są w częściach, a seriale w odcinkach (i chociaż w niektórych serialach niepoprawnie użyto nazewnictwa „część” zamiast „odcinek”, to nie zmienia to faktu, że poszczególne epizody serialowe to odcinki). Także przyjęte jest na całym świecie, że serial składa się z trzech lub więcej odcinków; dwa odcinki możliwe są jedynie przy serialach, których produkcję nagle zaprzestano po drugim odcinku. A to nie przydarzyło się „Żurawiowi i czapli”, gdyż w obydwu częściach filmu zekranizowano powieść pani Siesickiej w całości.
„Żuraw i czapla” to dwuczęściowy film, który jest zamkniętą całością od początku części pierwszej po rozwiązanie w zakończeniu części drugiej i oczywiste jest, że film ten nigdy nie był nawet planowany jako serial (gdyż w takim przypadku rozłożono by jego akcję w scenariuszach na 3 lub więcej odcinków.IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170718

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz