Problemat profesora Czelawy (1985)

Wanda Czelawowa, młoda i piękna żona sławnego profesora psychiatrii, Stanisława Czelawy, od dłuższego czasu przeżywa koszmar: co noc jest napastowana przez brutalnego, brudnego, cuchnącego wódką typa bliźniaczo podobnego do jej męża, który śpi obok w małżeńskim łożu. Nie mogąc dłużej tego znosić, zdesperowana kobieta zwraca się o pomoc do innego specjalisty w dziedzinie psychiatrii, doktora Stockiego, o którym słyszała, że lecząc hipnozą zdołał pomóc bardzo wielu osobom.
Nie do końca dowierzając przerażonej damie, Stocki poddaje ją seansowi hipnozy. Dowiaduje się, że Wanda bardzo kocha swego męża, który jest dla niej dobry i troskliwy.
Nigdy jej nie zdradził. Wykazuje zresztą bardzo umiarkowany temperament seksualny, a noce przesypia wyjątkowo twardym i długim snem: od ósmej wieczór do ósmej rano. Obserwując dom Czelawów, doktor przekonuje się, że ich dom faktycznie opuszcza w środku nocy podejrzany typ i udaje się do jednej z najpodlejszych dzielnic miasta. Tam, jako Stachur, prowadzi hulaszcze życie bandziora i sutenera.
Stocki odkrywa również, że sam profesor jest w tym czasie pogrążony w zbliżonym do śmierci stanie letargu. Potajemne oględziny w jego gabinecie, do którego klucz Czelawa trzyma przy sobie nawet w nocy, wykazują, że oprócz profesora bywa tam, a nawet mieszka, jeszcze druga osoba. Podejrzenia doktora zaczynają układać się w logiczną, ale i przerażającą całość. [PAT]

Na podstawie opowiadania Stefana Grabińskiego p.t. „Problemat Czelawy”.Produkcja: 1985
Premiera: 4 październik 1986

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Wanda Czelawowa, żona profesora
profesor Stanisław Czelawa - Stachur
doktor Janusz Stocki
Janek Paliwoda, były pacjent doktora Stockiego
"Kokos"
-
sutener Romaszko
-
barmanka
-
-
Joasia Paliwoda, córka Janka; nie występuje w napisach
i inni


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.160109

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz