Sceny dziecięce z życia prowincji (1985)

Na Juliana S. wielki wpływ miał stary Ch. - socjalista i liberał, który po wojnie wycofał się z czynnego życia politycznego. Wiosną Julian opuszcza dom. Naczelnik Frytowa, towarzysz R. , angażuje Juliana jako korepetytora dla swego syna, Krzysia. Dochodzi do zbliżenia Juliana z żoną naczelnika, panią R. Idyllę przerywają anonimy. Julian musi opuścić Frytowo. Wyjeżdża do Warszawy z listem polecającym od starego Ch. do towarzysza B. Ten załatwia mu posadę sekretarza u towarzysza M. , który w 1970 roku odsunięty został od władzy i teraz pisze pamiętniki. Julian cieszy się zaufaniem pani M. oraz imponuje młodziutkiej ich córce, Matyldzie. Zrywa ona ze swym narzeczonym, Józkiem. Julian i Matylda żyją ze sobą, po pewnym czasie okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży. Julian postanawia porozmawiać z ojcem Matyldy, ale ten dostaje ataku serca. Przyjeżdża pani R. i informuje M. o przeszłości Juliana. Matka Matyldy wyrzuca z domu niedoszłego zięcia. Julian wraca w rodzinne strony.
Kradnie kolejarzowi pistolet i na rynku Frytowa mierzy do pani R... Kiedy odzywają się syreny strajkowe, przed oczyma Juliana pojawiają się wszyscy ci, którzy odegrali w jego życiu istotną rolę...Produkcja: 1985
Premiera: 12 styczeń 1987

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Julian S.
pani R., żona burmistrza
Matylda M., córka państwa M.
pan M.
stary Ch.
burmistrz R.
doktor W.
pani M.
Jagoda, sekretarka burmistrza R.
ojciec Juliana, stolarz
towarzysz B.
Krzysztof, syn państwa R.
brat Matyldy
Tomek, przyjaciel Juliana
cywilny funkcjonariusz MO
Józef
uczestniczka prywatki
prezes
asystent naczelnika Zdzicho
uczestnik prywatki
Marlena
-
cywilny funkcjonariusz MO
uczestnik prywatki
uczestnik prywatki
naczelnik N. N.
uczestniczka prywatki
szef wydziału
Tesia, żona Tomka
pianista Wojtek, uczestnik prywatki
dawny przyjaciel pana M.
-
kierowca
narzeczona amanta z prowincji
bibliotekarz
kucharka
i inni.


Notatki:
Film Tomasza Zygadły nawiązuje do słynnej powieści Stendhala "Czerwone i czarne". Nie jest adaptacją, lecz stanowi powtórzenie stendhalowskiego schematu akcji. Natomiast witryna FilmPolski.pl podaje informację, że pierwowzorem scenariusza jest nowela Andrzeja Mencwela p.t. „Widziane z dołu”.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.180701

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz